Funakoshi Gichin. A karate megalaptja November 10, 1868 – April 26, 1957
A karate kialakulsa
A karate szlfldje Okinava, a Rjkj szigetcsoport legnagyobb szigete volt. Trtnelmt fldrajzi fekvse nagyban meghatrozta, kultrjt knai s japn hatsok alaktottk.
A karate alapjai a Knban az VII. szzadban kialakult pusztakezes kzdtechnikk voltak. A trtnet szerint egy indiai szerzetes Bodhidarma (japn nevn Daruma) 520. krl ment Knba, ahol hosszabb vndorls utn jutott el az szaki Honan tartomnyba, a Sung hegysgben lv Shaolin kolostorba (japn nevn Shorin-ji). Tantsa szerint a test s a llek elvlaszthatatlan egymstl. Az ltala bevezetett s szorgalmazott meditci gyakorlshoz kidolgozott egy olyan gyakorlatsort, mely alkalmas a test fizikai llapotnak fejlesztsre. Ezek mg nem kzdtechnikk voltak. Ksbb lettek azz, amikor a trtnelmi esemnyek hatsra a kolostorokban is rknyszerltek az nvdelemre.
A Japnban kialakult pusztakezes kzdelem kialakulsban tbb tnyez is szerepet jtszott. Az okinawa-te (okinavai kz) ennek ksznheten sajtos mdon fejldtt ki a szigeten. Elterjedst elsegtette a 1349-es kirlyi rendelet, ami megtiltotta a fegyverviselst a polgri szemlyeknek. 1609-ben a japn megszllst kveten pedig minden okinavai szmra megtiltottk a fegyverviselst. A japnokkal szembeni ellenllshoz gy kznapi munkaeszkzket kezdtek hasznlni, s gy alakult ki a sajtos okinavai fegyverhasznlat, ami a pusztakezes kzdelem mvszetnek a rsze lett, s a knbl indul kereskedelmi tvonalak rvn a helyi slakk ltal, a knai harci mvszeteket beptve a helyi harcmvszeti technikkba, nll fejldsnek indult.
1890 utn Japn fokozatosan bekebelezte a szigetet, s a fejlds elsegtshez a harci mvszetek gyakorlst is engedlyezte. 1903-ban a karate-jutsu a hivatalos oktats rszv vlt. A korbbi okinava-te elnevezst, a hrom npre emlkeztetve, karate-jutsuval vltottk fel. A kara knait, a te kezet (Okinavra utalva), a jutsu pedig japnul mvszetet jelentett. A hivatalos elnevezs teht a "knai kz mvszete lett". 1932-ben a karat-t mr Japnban is tantottk, s az okinavaiak nagy felhborodsra a nevt gy vltoztattk meg, hogy a kara szt ms jellel rtk le, ami az azonos ejts ellenre nem knait, hanem reset, pusztt jelentett. A japnok nem akartak knai emlkeket olyan harci mvszetnl, amit a sajt kultrjukba kezdtek beolvasztani.
A karatnak kezdetben hrom irnyzata volt: a Shuri, a Naha s a Tomari.
A Shuri irnyzat Okinava Naha vrosnak Shuri nev vrosrszbl szrmazik, amelynek els ismert mestere Sakugawa (1733-1815) volt. Sakugawa fiatalkorban ismerkedett meg a harci mvszetekkel. Oktatja Takahara s egy knai kung fu mester, Kusanku volt. Takahartl filozfit, Kusankutl pedig knai chuan-fa harcmvszetet tanult, s vlt valdi mesterr s szakrtjv tbb harcmvszeti gnak.
Sakugawnak tbb kitn tantvnya is volt, kzlk Matsumoto volt a legkivlbb, akinek ksbb tadta a menkyo-kayden-t, vagyis egy olyan bizonytvnyt, amit az a tantvny kap, aki a legalkalmasabb a mvszet tovbbadsra. Matsumuto tantvnya volt Matsumura Sokon, aki ksbb legends mesterr vlt. Nevhez tbb hihetetlen trtnet is fzdik
Matsumurnak is tbb hres tantvnya volt, de taln a legjelentsebbYasutsune Itosu lett, aki 1846-ban, 16 vesen kerlt az akkor 54 ves mesterhez. Yasutsune Itosu-t apja mr 7 ves kortl harcosnak nevelte, s 24 ves korra mr szmos trtnet keringett erejrl, technikai kpzettsgrl.
Yasatsune Itosu tantvnyai kzl a leghresebbek: Gichin Funakoshi, aki aShotokan-t s Kenwa Mabune, aki a Shito-ryu-t hozta ltre.
A msik f irnyzat, a Naha kialakulsa Higasionna Kanryo (1845-1915) nevhez fzdik. Higasionna Kanryo Knban ht ven keresztl tanult harcmvszetet Woo Lu-chin mestertl, s amikor hazatrt Naha vrosban nyitott iskolt. Kanryo j bartsgban volt Yasatsune Itosuval, akivel klcsnsen tiszteltk egymst.
Kanryo tantvnyai kzl a leghresebb Chojun Miyagi (1887-1953) volt, aki rendszerezte mestere tantsait, s kiegsztette Knban tlttt vei sorn elsajttott lgzsgyakorlatokkal, lelkigyakorlatokkal s ms knai kzdelmi elemekkel. Az j mdszert Goju-nak nevezte, melyben a fizikai erre, edzettsgre, s a tudat nyugalmnak megrzsre fektette a hangslyt.
A harmadik irnyzat a Tomari kevsb olyan jelents, mint a Shuri-te s a Naha-te, br nhny jelents harcos innen is kikerlt. Az irnyzatot Kosaku Matsamura hozta ltre, aki Sakugawa egyik tantvnytl, Chokun Makab-tl tanulta a karatt. Egyes kutatk viszont tbb korbbi mestert is ebben az irnyzatban tartanak szmon pl. Kishin Teruyt, s Karyuu Ukut. A tomari iskolkbl indult ki a ma is ltez uechi-ryu s a matsubayashi-ryu irnyzat.
Forrs: Dr. Ujvri Mikls - A dlkelet-zsiai harci mvszetek 119. o.
A Shotokan jelentse:
Gichin Funakoshi az ltala kidolgozott rendszert mindig is csak karate-do-nak hvta, az idk sorn azonban annyian megvltoztattk, annyi j stlus keletkezett, hogy mra teljesen elfogadott lett a shotokan mint stlusnv is (Az els edztermet a mester beceneve utn "Shoto" iskoljnak Shoto-kan-nak neveztk el. Innen ered a ksbbi Shotokan Karate elnevezs megklnbztetsl ms stlusoktl).
A Shotokan karate kialakulsa:
Az alapt mester, Gichin Funakoshi 1869-ben szletett Shuriban. A kor legnagyobb mestereitl tanulta - akkor mg titokban, jszaknknt - a kzdmvszet alapjait, elsajttotta az Okinawa-te kt irnyzatt, a Shuri-te-t s a Naha-te-t. Az vszzadokon keresztl finomtott Okinawa-te technikit Funakoshi elemezte, rendszerezte majd az tfedsektl megtiszttva egysges gssz formlta Karate-do nven.
Funakoshi az 1900 vektl kezdve oktatta is az ltala karatnak nevezet harcmvszetet Okinawn, ahol ekkor mr nem volt tiltott a kzdmvszetek gyakorlsa. A japn-okinawai viszony fokozatosan konszolidldott, s Japnban is ismertt vlt a karate. Ennek eredmnyeknt 1915-ben Funakoshi mester meghvst kapott, hogy mutassa be rendszert Kyotban a Butokuden csarnokban. A sikeres bemutat eredmnyekppen 1922-ben a Japn Oktatsgyi Minisztrium meghvta a mestert az Els Nemzeti Sportkilltsra Tokiba. Itt a nagyobb nyilvnossg eltt tartott bemutat eredmnyekppen meghvsokkal rasztottk el az okinawai mestert.
gy kerlt Funakoshi mester Japnba, ahol tanfolyamok sort tartotta a nagyobb vrosok egyetemein s a hadseregben. Ettl az szmthat a karate gyors terjedse Japnban. Tokiban a judo kzpontjnak a Budokannak tanra volt, majd lehetsge nylt egy sajt dojo nyitsra.
Funakoshi a maga idejben mg nem nevezte az ltala kidolgozott harcmvszetet Shotokannak csak egyszeren karate-donak, ez csak a ksbbiekben alakult ki. 1929-ben a mester javaslata alapjn az eredeti knai "kara" rsjelet vltoztassk meg, az elfogadott j kanji a ma is ismert jel s jelentse res. Ennek a sznak Zen-buddhista rtelmezst adott felfogsnak hen: "ress tenni magad, hogy be tudd fogadni a tantst."
1935-ben megjelent a Karate-do kyohan cm knyve, ekkor mr egy lland kzpontban dolgozott a mester s rendszeresen kpezte az iskoljt tovbb ltet instruktorokat.
A mr kezdetben sem egysges karate a harmincas vektl kezdve tbb nll stlusirnyzatra bomlott. A legjelentsebbek kzlk a Shito-ryu, a Goju-ryu, a Wado-ryu s a Kyokushinkai.
A klasszikus Shotokan stlus Funakoshi irnytsa alatt fejldtt tovbb, a mester ids korban is aktvan dolgozott. Munkssga sorn vgig arra trekedett , hogy mve az szellemben ljen tovbb, soha nem akarta a karatt versenysportt fejleszteni a gyakorlatokat a jellemfejleszts eszkznek tekintette. A Karate-do szellemi tjt hangslyozta, lete vgn intette tantvnyait a tlsgosan kumite szemllet edzsmdoktl. maga a katt tartotta a legfontosabbnak br rendszerben egyenl sllyal szerepelt a kata a kihon s a kumite.
A karate az idk sorn folyamatosan fejldtt. A harmincas vekben mg alig tartalmazott a kztechnikkon kvl rgsokat is a rendszer, az alapt fia volt az, aki bevezette a krves rgsokat s ms lbtechnikkat. A ksbbi mesterek is bvtettk a karate mozgsanyagt s technikit. (Nakayama, Kanazawa, Nishijama, Asai s Kase mesterek).
A II. vilghborban elszenvedett veresg alapveten megrendtette a japn trsadalmat, ez termszetesen hatott a karatra is. A mesterek kzl tbben meghaltak a hborban s az addigi hierarchia is megbomlott. A karate jjlesztse cljbl 1948-ban a vezet mesterek sszefogsval megalakult a Japn Karate Szvetsg (JKA), amely szakmai irnytst biztost a vilg karate szervezetei szmra. Els vezet instruktora Gichin Funakoshi volt, majd fia Yoshitaka Funakoshi kvette t. Ezutn Masatoshi Nakayama vette t az irnytst, halla utn a vezet instruktori posztot nem tltttk be, hanem a mesterek egy csoportja irnytja a szervezetet.
A JKA megalakulsa utn indult el a karate vilgmret terjedse. A JKA ltal kikpzett, legends hr instruktorok elszr Hawai-on majd az USA-ban oktattak, ksbb jutottak el Eurpba. Ma mr a vilg majd minden nagyobb orszgban l s tant JKA instruktor.
Az alapt halla utn kerlt sor az els verseny megrendezsre, majd egyre szervezettebb vlva ma mr rendszeresen rendeznek kontinens s vilgbajnoksgokat.
A stlus jellegzetessgei
A karate olyan "pusztakezes" nvdelmi rendszer, melynek az alapt elkpzelsei szerinti clja elssorban a technikk gyakorlsa ltali szemlyisgfejleszts, jellemformls. Csak ezen tlmenen szmtanak a technikai s praktikus kzdelmi elemek, melyek az tsek (tsuki), a csapsok (uchi), a rgsok (keri) s ezek vdsei (uke-waza) ltal jelentkeznek. Az ezek ltal elrhet eredmnyek a karate-do gyakorlsa sorn csak msodlagosak lehetnek.
A karatt megelz korokat idz s a shotokan fejldsre meghatroz hatssal br elv s kifejezs az ikken hissatsu, mely taln a legjobban tmrti s fejezi ki a karate lnyegt, s egyben a karate technikk fejldst leginkbb determinlja. Az "egy tssel lni" elve ugyan szerencsre ma mr sehol nem alkalmazott, ma mr csak jelkpes, azonban a kifejezs ltal sugallt hozzlls, szellemi megkzelts, a mgtte rejl tartalmi kvetelmnyek titatjk a mai karate teljes egszt.
A fenti elv elvrja kvetjtl, alkalmazjtl, hogy teljes odadassal, teljes figyelemmel s koncentrcival, egyttal a maximlis er s technikai koncentrcival vegyen rszt a kzdelemben. Ugyanez a krltekints vrhat el az ellenfllel kapcsolatos helyzetfelmrsben, a krlmnyek mrlegelsben is.
Arrl az egy, meg nem ismtelhet lehetsgrl szl, melyet, ha kihasznl az ember, akkor gyztesen kerl ki a kzdelembl. Mg, ha nem l a lehetsggel, ha nem ragadja meg az alkalmat, akkor jvtehetetlen hibt kvet el, meg nem ismtelhet, soha vissza nem tr alkalmat szalaszt el. Ettl egyszeri, egyben megismtelhetetlen a pillanat, ettl meghatroz a felelssg az adott helyzetben. A kifejezs a mltban knnyen a hallt jelentette, mg ma "csak" a veresget, a kudarcot, az eredmnytelensget.
Ez jellemzi a mai shotokan karate versenyszablyait (a kata s a kumite versenyszablyokat egyarnt), valamint az egyes technikkat is. s ugyancsak ez a megkzelts az elvrhat a mindennapi gyakorls sorn.
Ennek az elvnek egy karate technika akkor felel meg, ha trekszik a maximlis hats elrsre az adott pillanatban, helyzetben.
Forrs: www.budomagazin.hu

|